Red Bull Racing

19. prosince 2010 v 2:51 | Kaik.a
Je jedním ze závodních týmů F1, který může být znám pod přezdívkami "rudí býci" nebo "limonády", jak jim začala zejména v letošní sezoně přezdívat valná část jejich anti-fanoušků. Svou premiérovou sezonu si odbyli již v roce 2005, kdy Dietrich Mateschitz (majitel a zakladatel energetického nápoje
a společnosti Red Bull) koupil tým Jaguar Racing od společnosti Ford.


V roce 2006 vstoupil do F1 i sesterský tým Torro Rosso, který vznikl odkoupí týmu Minardi. Šéfem týmu je Franz Tost. Sportovním ředitelem týmu je třiceti-sedmi letý Christian Horner, který se stal při svém příchodu na tento post v roce 2005 nejmladším sportovním ředitelem v historii F1. Technickým ředitelem Red Bullu je Adrian Newey, který je často označován za tajnou "zbraň" RBR. Poradcem týmu, který se ozývá jako jedna z "řídících" jednotek týmu zejména přes víceméně kontroverzní zprávy podávané skrz média je Helmut Marko. Tým má své hlavní sídlo v Milton Keynes ve Velké Británii.

V premiérové sezoně, roce 2005, za Red Bull zavodila dvojice pilotů David Couldhard a na pozici druhého jezdce se střídali Christian Klien a Vitantonio Luizzi. Svou premiérovou sezonu Red Bull Racing dokončil na celkovém 7.místě v šampionátu konstruktérů se 34 body.
Sezona 2006 přinesla Red Bullu první umístění na stupních vítězů. Týmu ho vybojoval během GP Monaka David Couldhard, který závod dokončil na 3. místě. Pro poslední tři závody sezony Robert Doornbos nahradil Christiana Kliena na pozici druhého jezdce. V poháru konstruktérů si Red Bull zopakoval 7.místo.

Se sezonou 2007 přišel z Williamsu, který se ho i přes roční obci stačil zbavit, Mark Webber. Ten doplnil jako druhý jezdec Davida Couldharda. Webber přinesl týmu při GP Evropy další umístění na stupních vítězů (3.místo). Tým dokončil sezonu na 5.místě v poháru konstruktérů.

Sezona 2008 se nesla v celosezoních dohadách o konci kariéry legendy F1 Davida Couldharda. Ve druhé části sezony si o slovo řekla také sesterská stáj Red Bullu Torro Rosso, zejména mladíček Sebastian Vettel, který při GP Itálie získal pro sebe i tým historicky první vítězství ve Formuli 1. Svým prvním místem si zároveň výrazně řekl o přesedlání z Torro Rosso do Red Bullu v následující sezoně po ukončení kariéry Davida Couldharda. Sám Red Bull se v sezoně blýskl dalším 3.místě při GP Kanady, které získal David Couldhard. Stáj sezonu dokončila na 7.místě v poháru konstruktérů.

V roce 2009 nabral Red Bull cestu vzhůru. Pravděpodobně i díky vyhoření tradičních favoritů McLarenu a Ferrari. Red Bull získal své první vítězství, které pro něj získal při GP Číny Sebastian Vettel. Celkem Red Bull v sezoně dosáhl šesti umístění na nejvyšším stupínku (4x Vettel, 2x Webber). V sezoně, která byla sice povětšinou v režii nové stáje GP Brown, která vznikla po rozpadu Hondy, se dařilo Sebastianu Vettelovi alespoň krátkou část sezony bojovat o titul mezi jezdci. Tým se v poháru konstruktérů vyhoupl na 2.místo a Sebastian Vettel obsadil stejné místo i v šampionátu jezdců.

Rok 2010 se nesl pro Red Bull rozporuplně. Jelikož od začátku sezony disponoval dominantním monopostem v poli stal se terčem médií, tlak a rivalita mezi jezdci Vettel a Webberem, kteří oba cítili šanci na titul v průběhu sezony gradovala i opadávala. I přes poměrně časté technické poruchy, které Vettelovi sebrali několik jasných vítězství, "kiksy" obou jezdců, kteří se ze závodů dokázali vyřadit i vzájemně se Red Bull Racing na konci sezony raduje z vítězství v Poháru konstruktérů. A trnitou cestou se ke svému vysněnému titulu propracoval i Sebastian Vettel, který se tak díky pěti (1/4 z celkového poštu závodů) vítězstvím v sezoně stal nejmladším Mistrem světa Formule 1. Toto prvenství Vettel přidal i ke svému umístění na pole-position a vítězství v závodu coby nejmladší jezdec.

Hlavní myšlenkou Red Bull Racingu je zachování sportovní stránky Formule 1. Proto se i v letošní mistrovské sezoně bránil týmové režii v prospěch jednoho z jezdců. Ke konci sezony byl RBR za neupřednostnění Webbera, který byl ve výhodnější pozici k zisku titulu kritizován, nicméně díky této "taktice" získal titul mezi jezdci. I když je pro nadcházející sezonu zrušen zákaz týmové režie, RBR se něčemu takovému pro sezonu 2011 stále brání a tvrdí, že oba jeho jezdci mají sezonu 2011 stejnou výchozí šanci na titul…

prosím, kopírovat se zdrojem, vlastní práce
please, copy with source!
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Aktuální články

Reklama